2021 Council Recognition Event

Join Us for a Virtual Celebration of our 2021 Silver Beaver Recipient Class

VISIT OUR EVENT SITE TO VIEW THE VIRTUAL COUNCIL RECOGNITION EVENT AND ENJOY EXTENDED CUT INTERVEIWS

The Council Recognition Event is a yearly event to honor the wonderful vol­unteers whose efforts make Scouting happen. The premier of our 2020 virtual program was on Saturday March 20th, and the program is now available to watch anytime on our event site (https://northernstar.brand.live/c/2021-virtual-council-recognition-event).  Each of our honorees have made great contributions in support of Scouting and our community, and we hope that you will be able to view the event and join in celebrating their achievement and efforts.  

In addition to the virtual program, the Council Recognition Event Committee has also published extended cut interviews for each of Norther Star Scouting’s 2021 class of recipients.  Here is a list of our 2021 recipient class:

2021 Silver Beaver Recipients

Kari Bjorhus

Lisa Fix

Jeffrey Bracht

Deanna Granstrom

Leslie Dabrowski

Richard Greiner Jr.

Lorie Danielson

John Krcil

Katherine Dettmann

John Lewis

Thomas Devine

Jennifer Veith

Nicholas Fasching

Beverly Verweg

Mark Ferrey

In addition to the Silver Beaver Award, the District Award of Merit class of 2021 was also recognized as a part of our virtual event.  The District Award of Merit is the highest level of recognition that a volunteer can receive for service to a local Scouting district.  In 2021, the nomination base for the District Award of Merit was expanded to include volunteers serving on council committees that inherited duties formerly facilitated by districts.  Congratulations to our 2021 recipient class: 

 

Andrew Nelson – E

Trina Hilke – E

Brian Peterson – F

Lonni Olson – F

Toni Harvey – G

Mark Hartmann – G

Megan Westmoreland – H

Sara-Marie Malewitz – H

Don Marose – I

Alan Madison – I

Char Gerrard – J

Nicole Neft – J

Richard Gentner – K

Corey Needleman – L

Kevin Dietz – M

Jeff Jurek – M

Angel Braaten – N

Tracy LeGuillou – N

Carolyn Solheim – O

Bob Dorey – P

Lori Whitsitt – P

Wendy Jurgensen – Q

Janeen Hucker – Q

Lori Nelson – Council Training

John Dwyer – Development

Tyler Akins – Council Activities

Danell Dalton – Council Activities

Scott Kurtz – Council Activities

Charlie Jones – Council Advancement

Andy Murphy – Council Advancement

Dave Nozal – Council Camping

Nikki Johnson – Council Popcorn

Melissa Manuel – Council Training

Contact us

Print
Number of views: 1440